chla-what-you-should-know-covid-19-1200x

Aydınlatma Metni

Değerli iş ortaklarımız , 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Coronavirus (COVID-19) konusunda, tüm çalışanlarımızı ve ailelerini korumak için ilk günden itibaren almış olduğumuz önlemleri bir üst seviyeye çıkardık. Tüm bu uygulamalar ile ilgili ayrıntılar aşağıda mevcuttur. 

Ziyaretçi Kabul Koşulları

 

 • Güvenlik personeli tesis girişinde tüm ziyaretçileri durdurarak, Sağlık Bakanlığı tarafından tebliğ edilen “ziyaretçi sağlık kontrol listesi” ‘ni dolduracak ve ateş ölçümü gerçekleştirecek. Ziyaretçide 38 derece ve üstü ateş saptanması halinde tesise kabul etmeyerek en yakın sağlık kurumuna yönlendirecek. 38 derece altında ise maske ve eldiven verilip tesise yönlendirilecek.

 • Ziyaretçinin servis müşterisi olması halinde ;

Müşteri aracından indiğinde temizlik personeli kendilerine verilen talimatlar kapsamında aracı dezenfekte edecek, bu sırada müşteri araç kabul alanına yönlendirilecek .Salgın riskine göre yeniden düzenlenen araç kabul alanında müşteri kabulü gerçekleşecek ve müşteri , müşteri bekleme salonuna yönlendirilecek. Müşteriye bekleme salonunu kesinlikle terk etmemesi ve maske / eldiven’i kesinlikle çıkarmaması yönünde bilgilendirme yapılacak ve salonda ki müşteriye tüm bilgi akışı telefon ile sağlanacak.Yapılan tüm görüşmeler iki tarafın da kuralına uygun şekilde gerçekleşecek.

 • Ziyaretçinin satış , yedek parça ve diğer departmanlar müşterisi olması halinde;

Müşteri ileel sıkışma , tokalaşma , öpüşme gibi fiziksel temasa kesinlikle girilmeyecek , yapılan tüm görüşmeler iki tarafın da kuralına uygun şekilde gerçekleşecek.

 

 

Genel Tesis Kuralları ve Uygulamaları

 

 • El sıkışmak , tokalaşmak ve öpüşmek benzeri tüm fiziksel temaslar yasaklanmıştır.

 • Tüm ortak kullanım alanlarında kolayca ulaşılabilecek dezenfektan ya da 70 derece üzeri kolonya bulundurulacaktır.

 • Personel servisleri her sabah dezenfekte edilecektir.

 • Tüm tesis yüzeyleri günde 3 kere olacak şekilde dezenfekte edilecektir.

 • Yemekhane yemek öncesi ve sonrası dezenfekte edilecektir.

 • Yemekhanede oturma düzeni değiştirilmiştir. Yemekler 3 vardiya şeklinde yenecektir.

 • Sıcak yemek dışında ki açık salata barları ve her türlü paketlenmemiş gıda ikramı sonlandırılmıştır.

 • Cam bardak kullanımı yasaklanmıştır.

 • Tesis içinde ki su sebilleri kullanımdan kaldırılacaktır.

 • Tüm hizmet personeli her 2 saatte bir genel denetlemeye tabi tutulacaktır.

 • Çalışanlarımızdan son 14 gün içinde bir yakını yurt dışı seyahati yapmışsa yasal olarak yöneticisine bildirmek zorunluluğu vardır.

 • Bekleme salonunda ki çay ocağı kaldırılacaktır.

 

 

 

Bunun dışında aşağıda ki yazıyı ve ayrıntılı bilgi için de aşağıda ki linki tıklayabilirsiniz.

 

 

Toplum sağlığı açısından infeksiyonun yayılmasını önlemek için alınması gereken önlemler;

 

- Solunum yolu hastalık belirtileri gösteren (öksürme, hapşırma v.b.) biriyle yakın temastan kaçınınız.

- Ellerinizi sık sık bir dakika süreyle sabun-su ile yıkayın veya 20 saniye süreyle alkol bazlı bir el dezenfektanıkullanınız.

- Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmak mikrop ve virüslerin yayılmasını önler. Ellerinize hapşırır veya öksürürseniz, dokunduğunuz nesneleri kirletebilirsiniz. Öksürürken ve hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirseğinizle veya tek kullanımlık mendilile kapatınız, tek kullanımlık mendili kapalı bir çöp kutusuna atınız ve ellerinizi alkol içerikli el dezenfektanı veya sabun-su ile temizleyiniz.

- Ellerinizle, göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınınız. Eller virüsle kontamine olabilecek birçok yüzeye dokunur. Kirlenmiş ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, virüsü yüzeyden kendinize aktarabilirsiniz.

- Ateş, öksürük ve nefes almakta zorlanıyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir,bu tablo solunum yolu enfeksiyonu veya başka ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

-Hafif solunum yolu semptomlarınız varsa hastalığın bulunduğu bir bölgeye seyahat geçmişiniz yoksa,temel solunum ve el hijyeni kurallarını dikkatlice uygulayınız ve iyileşene kadar evde kalınız.

- Genel bir önlem olarak, canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederken genel hijyen önlemlerini uygulayınız. Hayvanlara ve hayvansal ürünlere dokunduktan sonra sabun ve su ile ellerinizi yıkayınız; el, göz, burun veya ağza dokunmaktan kaçınınız, hasta hayvanlarla ürünleriyle temastan kaçınınız. Sahipsiz dolaşan hayvanlarla herhangi bir temastan kesinlikle kaçınınız.

- Toprak üzerindeki,kontamine olmuş hayvan atıkları veya sıvılarla temastan kaçının.

- Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınınız, gıda güvenliği uygulamalarına göre pişmemiş gıdalarla çapraz kontaminasyonu önlemek için çiğ et, süt veya etleri dikkatli kullanınız.

- Maske takmak, etkilenen bölgelerde COVID-19 dahil olmak üzere bazı solunum yolu hastalıklarının yayılmasını sınırlamak için önleme tedbirlerinden biridir. Ancak, yeterli düzeyde koruma sağlamak için tek başına bir maske kullanılması yeterli değildir.

- Sürekli Maske kullanılacaksa, bu önlem, COVID-19'un insandan insana bulaşmasını önlemek için el hijyeni ve diğer önlemleriyle birlikte alınmalıdır. Belirtilmediğinde maske takmak, gereksiz maliyetlere ve el hijyeni uygulamaları gibi diğer temel önlemlerin ihmal edilmesine yol açabilecek yanlış bir güvenlik hissi yaratabilir. Ayrıca, bir maskenin yanlış kullanılması bulaşma riskini azaltmak için etkinliğini engelleyebilir.

 

Ayrıntılı bilgi için : https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19